Morze, Pomorze i My - materiały edukacyjne

Zachęcamy do obejrzenia materiałów edukacyjnych przygotowanych w ramach projektu Słupski Festiwal Historyczny dofinansowanych w ramach programu Aktywna Akademia 5+.

W 2020 r. miała odbyć się szósta edycja Słupskiego Festiwalu Historycznego, który zabrałaby odwiedzających w odmęty Morza Bałtyckiego oraz jego legend, mitów i historii. Z powodu pandemii COVID-19 wydarzenie w jego oryginalnej wyjątkowo bogatej, pełnej atrakcji formie, która od lat przyciąga tysiące osób musiało zostać odwołane.

W tym roku, mimo panujących ograniczeń w formie cyfrowej zostały przygotowane materiały i filmy edukacyjne dotyczące wybranych zagadnień, które miały zostać poruszone podczas tegorocznej edycji. Dedykowane one są wszystkim zainteresowanym, a w szczególności uczniom i nauczycielom.

Celem szóstej edycji Słupskiego Festiwalu Historycznego było pogłębienie i rozwój historycznej wiedzy na temat Morza Bałtyckiego, Pomorza oraz życia naszych przodków na tym obszarze. Wydarzenia miało także nawiązać w swojej treści do 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem, mającego miejsce 10 lutego 1920 r., a także do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, mającej miejsce 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tegorocznym hasłem festiwalu miały być słowa „Morze, Pomorze i My!”.

Tym samym, treść materiałów i filmów edukacyjnych będzie nawiązywać do głównych zagadnień, które miały zostać przedstawione odwiedzającym podczas Słupskiego Festiwalu Historycznego.

Materiały edukacyjne dostępne są na stronie: https://www.slupskifestiwalhistoryczny.info/

Filmy edukacyjne:

1) Polacy i morze od X do XX wieku. Od obojętności, poprzez aspiracje kolonialne do bezpieczeństwa energetycznego - Prof. dr hab. Wojciech Skóra

 

2) Losy ludności zwanej słowińską - Dr Małgorzata Mastalerz-Krystjańczuk

 

 

3) "Co czynić, by myśl zbałamucić i nie zakwasić się?” Formy spędzania czasu przez ziemiaństwo i arystokracje w XIX wieku. - mgr Aneta A. Duda

 

 

4) Słowianie na morzu - Mgr Tomasz Częścik