Trzeci spływ Brdą z cyklu spływów kajakowych szlakami Świętego Jana Pawła II

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zorganizowało 13.06.2020 r. trzeci spływ Brdą z cyklu spływów kajakowych szlakami Świętego Jana Pawła II.

Tym razem płynęliśmy na trasie: Mylof- Woziwoda, ok. 28 km.

W imprezie wzięło udział 28 uczestników - studentów Akademii Pomorskiej i mieszkańców ziemi słupskiej. Gościem naszego spływu ponownie była pani dr hab. Danuta Gierczyńska, Prorektor ds. Studentów, za którą w kajaku odpowiadał Michał Zołotar.

Spływ rozpoczęliśmy przy zaporze schodkowej w miejscowości Mylof. Tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki. Wielki Kanał Brdy został wybudowany w 1849 r. w celu nawodnienia śródleśnych łąk Borów Tucholskich. Płynąc w okolicach Rytla widzieliśmy wioskę indiańską. Po drodze mijaliśmy tereny, przez które w sierpniu 2017 r. przeszedł huragan zmiatający tysiące hektarów lasów. Sama Brda, miejscami bardzo wąska, meandruje wśród wysokich brzegów. W korycie rzeki przytrafiały się zwalone kłody i drzewa.

Po 17 km zatrzymaliśmy się w Żukowie (pole namiotowe Ściernisko), by trochę odpocząć przy ognisku i kiełbaskach. Spływ zakończyliśmy w osadzie leśnej Woziwoda po pokonaniu 28 km. Tutaj część śmiałków wykąpała się w wodach Brdy, kilkukrotnie pokonując odcinek rzeki wpław. Przez cały spływ towarzyszyła nam piękna pogoda, wspaniała przyroda i olbrzymia doza humoru.

Na kolejny spływ SWFiS zaprasza 20.06.2020 r. Spływ odbędzie się na trasie Gołąbek II - Świt (15 km) z możliwością przepłynięcia przez rezerwat Piekiełko, która to trasa będzie sprawdzianem dla "hardcorowców" (+4 km).

Na trasie trzeba liczyć się z szybkim nurtem, bystrzami, powalonymi drzewami w poprzek rzeki (Gołąbek II – Świt - 15 km). Dla bardziej wymagających przewidziany jest atrakcyjny przełomowy odcinek o spadku do 2 %! Brda przepływa między wysokimi brzegami, ma wartki nurt, liczne bystrza. Atrakcją jest trasa przez rezerwat Piekiełko.