Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z serii filmów popularnonaukowych pt. PO KOŃCU ŚWIATA. Narracje po(p)stapokaliptyczne w kulturze masowej, w którym dr Łukasz Androsiuk opowiada o tym, jak kultura masowa przedstawia kwestię końca świata.
Wizje końca świata - a w większym jeszcze stopniu wszystkiego, co po nim - od zawsze rozbudzały wyobraźnię ludzi. Wyobraźnię, której wyrazem były tak obawy związane z pytaniem, jak wszystko to się skończy, ale i nadzieją, w jaki sposób - jeśli w ogóle - wszystko zacznie się od nowa. Jednak to właśnie kultura masowa, za sprawą szczególnie sugestywnych form i konwencji spopularyzowała gatunek, jakim jest fantastyka post-apokaliptyczna.
Interesujące zdają się być więc i pytania o powody tego stanu rzeczy. Bez względu na odpowiedź jakiej sami byśmy w tym względzie udzielili, historia gatunku, jakim jest fantastyka post-apokaliptyczna, jednego uczy nas z całą pewnością. Przyszłość - jak powiedziałby Robert Graves - nie wygląda już tak, jak kiedyś.
Scenariusz: Łukasz Androsiuk
Reżyseria: Jacek Szuba
Zdjęcia: Kamila Szuba-Salwiak, Mateusz Skulski
Postprodukcja/montaż: Mateusz Skulski
Bibliografia: Wells O., „Wehikuł Czasu” (1895), „Wojna Światów” (1998) Miller W., „Kantyczka dla Leibowitza” (1959) Filmografia: Seria „Mad Max” reż. G. Miller (1979, 1981, 1985, 2015) Seria „Matrix” reż. L. & L. Wachowscy (1999, 2003) Ludografia: Cyberpunk (CD Projekt Red, 2020) Dying Light (Techland, 2015, 2021)